New(and very happy) Kemper owner from Sweden

  • Hello


    Just got to start with saying that this beast is craaazy :) Love it.


    Well, my name is Emir. 25 years old from Sweden. I am mostly recording country/rock/pop kind of music.

    Most of the times when I buy a new product I never really find any time to learn the product well, but with Kemper I'm really struggling to learn it 100%. So far I'm very happy with this product and since I have been having problems with guitarsounds because I'm living in an appartment and untill now I have only worked with guitar rig, amplitube which I found veeeery hard to tweak and finding a good sound, the kemper is really a lifesaver.


    And this forum seems to have a lot of good posts with a lot of great tips and awesome profilings.


    Thanks for a great productm Kemper =)


    /Emir

  • can I try this :
    Dobrodosao Emire ! :thumbup:

    1988 Branko Radulovic Hand Made Strat in Macedonia (SFRJ)

    2006 Steve Vai vwh moded with SS frets and Sustainac 2006 (Japan)

    2008 Fender YJM , moded (USA)

    2010 Tom Andersons Drop Top 2010 (made in California)

    2017 Charvel GG sig Caramelised Ash (USA)

    2022 Gibson ES 335 2011 Custom Shop Cherry of course ( Memphis)

    Edited 2 times, last by Rescator (October 15, 2012 at 2:02 PM).

  • konačno netko tko me razumije...vidim dvoje vas je...naime, nemam kempera ali ozbiljno razmišljam o kupnji...jebiga, moram prodati dosta drage opreme da bih to ostvario i moram čekati da ova prčija od moje države ( hrv. ) postane dio Eu da me ovi ne zajebavaju na granici...e tu dolaziti vi...dragi moji sunarodnjaci po jeziku...trebat će mi pomoć, kako da savladam diitaliju a i po savjetima i rezenzijama isplati li se kupiti ovo čudo ...unaprijed zahvalan

  • Thanks to you all... I have tried out the stock profiles but I have also found some profiles that looks like just what Im looking for. But yes there are several really good profiles already, and some not that good but still 100times better then Guitar rig and stuff like that..

  • konačno netko tko me razumije...vidim dvoje vas je...naime, nemam kempera ali ozbiljno razmišljam o kupnji...jebiga, moram prodati dosta drage opreme da bih to ostvario i moram čekati da ova prčija od moje države ( hrv. ) postane dio Eu da me ovi ne zajebavaju na granici...e tu dolaziti vi...dragi moji sunarodnjaci po jeziku...trebat će mi pomoć, kako da savladam diitaliju a i po savjetima i rezenzijama isplati li se kupiti ovo čudo ...unaprijed zahvalan

    meni se isplatilo 100% (prodao mesa boogie RK II za Kempera i QSC )
    rad sa Kemperom se ispostavio laksi i intuitivniji nego beskonacno drkanje sa Mesom .
    tu smo da pomognemo ako mozemo ,pozdrav !

    1988 Branko Radulovic Hand Made Strat in Macedonia (SFRJ)

    2006 Steve Vai vwh moded with SS frets and Sustainac 2006 (Japan)

    2008 Fender YJM , moded (USA)

    2010 Tom Andersons Drop Top 2010 (made in California)

    2017 Charvel GG sig Caramelised Ash (USA)

    2022 Gibson ES 335 2011 Custom Shop Cherry of course ( Memphis)

  • JOOJ sta nas ima... :) super


    Davke: Kemper radi odlicno, ko sto sam napocetku napiso, imo sam puno problema s Guitar rig i amplitube i tako ti programa. Nisam mogo dobiti zvuk koji hocu bez da 3-4 sata sjedim i okrecem razne dugmadi i ipak nisam zadovoljan. Ja upotrebavljam kempera same za sjimanje, znaci nejdem na svirke s njim i tako. Za snjimanje je prava stvar. Netreba puno EQ da se dobije dobar zvuk jer vec imas dobar zvuk ispocetka. Tek ga imam jednu sedmicu samo. Al kad ga malo bolje upoznam napisat cu jos malo!


    Sorry for not writing in English but I dont think Davke understands english?!?? Anyway I just wrote my thoughts about the Kemper :)

  • Davke said "finally someone on this Board who understand my language .." .
    He is planning to buy a Kemper , but he is worried about managing Kemper's controls .
    We told him it is easy , interface is intuitive and basically looks like controls on any tube amp or pedal or EQ , no rocket science .

    Also, we told him we gonna help him with if he is maybe not so good in English .


    Cheers from South Africa ! :D

    1988 Branko Radulovic Hand Made Strat in Macedonia (SFRJ)

    2006 Steve Vai vwh moded with SS frets and Sustainac 2006 (Japan)

    2008 Fender YJM , moded (USA)

    2010 Tom Andersons Drop Top 2010 (made in California)

    2017 Charvel GG sig Caramelised Ash (USA)

    2022 Gibson ES 335 2011 Custom Shop Cherry of course ( Memphis)

  • sorry for not speaking in english...but because of technical terms used in this forum it is a bit hard to immediately understand what are you saying... english is not my native language...i was happy that i could find someone to talk in my language ...anyway translation of my post is very accurate ...thank you for the welcome note...and yes i will buy kemper sooner or later...just yesterday my jcm800 broke and i said to members of my bend that i'm going digital :) as soon finances allow me ..this forum is really good ...i have been watching threads for a past months and you guys are superb, meaning very nice people.......over and out

  • Davke said "finally someone on this Board who understand my language .." .
    He is planning to buy a Kemper , but he is worried about managing Kemper's controls .
    We told him it is easy , interface is intuitive and basically looks like controls on any tube amp or pedal or EQ , no rocket science .

    Also, we told him we gonna help him with if he is maybe not so good in English .


    Cheers from South Africa ! :D

    južna afrika !!! uuu...pa što te je tamo odvelo prijatelju...hvala na brzim odovorima...ali znaš što mi je glavna briga, što čitam o onim problemima što imaju ljudi s ovom stvarčicom...e sad ..ili su ljudi malo neodgovorni i razmaženi ili ova stvarčica još nije kak spada...ja to mislim koristiti uglavnom za žive svirke plus dobar poweramp ( ozbiljno razmišljam o matrixu ) pa ne želim strahovatti prije svirke da li će raditi ili ne..a s druge strane nikada nisam koristio ovakve stvari već samo onako po seljački lampaš box kabl i gitaru ( eventualno neka pedalica ispred za boost )...uglavnom drago mi je da je netko tko me razumije ima kempera. Naime, u recenzijama iskreno vjerujem samo našim ljudima jer znam da nisu razmaženi i da će dati objektivnu ocjenu...zato mi je bilo drago kad sam vidio nekog tko priča po naški ( ajmo tak reći ) :)

  • Yeah, I also believe that opening a specific language-oriented thread is a good idea.
    Maybe we might ask moderators if they are willing to open a new "Babel corner" section, where all the localized discussions would be hosted. I'm sure that with the KPA becoming more and more popular, people would love the opportunity to use their native language :)